Obozy AR dla dzieci i młodzieży
Obozy Aktywnej Rehabilitacji w ramach projektu „Kompleksowa aktywizacja społeczna dzieci w wieku 4-16 lat poruszających się na wózku inwalidzkim III”
Obozy Aktywnej Rehabilitacji dla dzieci I stopnia
Przeznaczone są dla dzieci w wieku od 4 do 16 lat, poruszających się na wózku inwalidzkim.
Celem obozu jest, aby poprzez prezentację wzorców osobowych – instruktorów poruszających się na wózkach – oraz aktywny trening umożliwić uczestnikom rozwijanie swoich umiejętności oraz wzmocnienie ich wiary w siebie i, w konsekwencji, wyrobienie w dzieciach jak największej samodzielności i niezależności. W przypadku dzieci, które dorastają jako osoby niepełnosprawne, pomoc w uzyskaniu pozytywnego obrazu samego siebie jest niezwykle istotna.
Nasz cel osiągamy poprzez szereg usystematyzowanych działań.
Dzieci mają możliwość wypróbowania swoich sił w zakresie różnych dyscyplin sportowych, w trakcie zajęć treningowych, które są odpowiednio dopasowane do ich potrzeb oraz możliwości.
Poza zajęciami treningowymi dzieci mają szansę "pomajstrować" przy swoich wózkach pod kierunkiem instruktorów oraz, bawiąc się, zdobywać i rozwijać umiejętności związane z samoobsługą – samodzielne ubieranie się, sprzątanie po sobie – ścielenie łóżka, składanie ubrań. Jest też dużo czasu odpoczynek, rozmowy w grupie i nawiązywanie nowych przyjaźni. Każde dziecko ma swojego własnego instruktora poruszającego się na wózku oraz opiekuna pełnosprawnego.
Bardzo ważny jest fakt, że instruktorzy prowadzący zajęcia na obozie sportowym dla dzieci są w większości osobami poruszającymi się na wózkach i prezentując swoje własne doświadczenia stanowią konkretny, silnie przemawiający i inspirujący wzorzec dla uczestników.
Na obozie Aktywnej Rehabilitacji dla dzieci prowadzimy następujące zajęcia:
- Technika jazdy na wózku aktywnym: w czasie tych zajęć dzieci uczą się budowy wózka „aktywnego”, prawidłowej postawy na wózku i techniki jazdy zarówno na płaszczyźnie, jak i po przeszkodach typu: progi, podesty, schody; ważnym elementem treningu są również: nauka upadania i jazdy w terenie – pozwalają one dzieciom optymalnie wykorzystać wózek w różnych sytuacjach codziennego życia.
- Łucznictwo: dzieci zapoznają się z podstawowymi zasadami sportu, a praktyka strzelecka pozwala im doskonalić precyzję, koncentrację oraz koordynację wzrokowo-ruchową.
- Pływanie: w trakcie zajęć na basenie, poprzez zabawę, dzieci oswajają się z wodą oraz uczą się technik pływania dostosowanych do ich możliwości. Na pływalni oraz w przy okazji korzystania z prysznica ćwiczą samodzielne ubieranie oraz rozbieranie się, jak również przesiadanie się z wózka i na wózek.
- Trening ogólnousprawniający: dzieci wykonują proste ćwiczenia z piłkami, kijkami, ciężarkami, na materacach lub na wózkach mające zwiększyć siłę górnej partii mięśni; trening przygotowuje dzieci do samodzielnych ćwiczeń w domu.
- Gry zespołowe/terenowe: sporty typu koszykówka, piłka ręczna, rugby uczą rywalizacji fair-play i współpracy w zespole; gry terenowe z mnóstwem ciekawych zadań do wykonania dodatkowo urozmaicają zajęcia.
- Tenis stołowy/boccia: treningi, podczas których dzieci uczą się podstawowych zasad sportu, a przy okazji ćwiczą koncentrację i koordynację wzrokowo-ruchową.
- Dyskoteka/ognisko: oprócz treningów jest też czas na zabawę; dyskoteka to dobra okazja do nauki dbania o siebie i swój atrakcyjny wygląd.
Nauka samodzielności w codziennych czynnościach
Dziecko otrzymuje niezbędną pomoc w zakresie higieny osobistej, ale też zgodnie z ogólną ideą obozu, z pomocą doświadczonych instruktorów (opiekunów) uczy się radzić sobie samo, na tyle na ile jest to możliwe. Podczas obozu dzieci uczą się samodzielnego cewnikowania, ubierania się , składania ubrań, ścielenia łóżka – często po raz pierwszy w życiu.
Kurs dla rodziców
W trakcie obozu aktywnej rehabilitacji dla dzieci prowadzony jest kurs dla rodziców lub opiekunów dzieci biorących udział w obozie. Konieczne jest, aby przynajmniej jeden rodzic/opiekun wziął w nim udział. W czasie trzech intensywnych dni wykładów i warsztatów oprócz przyswajania wiedzy można spotkać rodziców innych dzieci niepełnosprawnych oraz dorosłe osoby niepełnosprawne. Kurs obejmuje wykłady z historii aktywnej rehabilitacji w Polsce, zagadnienia dotyczące urologii i higieny, budowy wózka aktywnego, profilaktyki odleżyn, psychologicznych uwarunkowań rozwoju dziecka niepełnosprawnego. Rodzice mają okazję usiąść na wózek i razem z dzieckiem wziąć udział w sztafecie rodzinnej.
Obozy Aktywnej Rehabilitacji dla dzieci II stopnia
Obozy te przeznaczone są dla dzieci i młodzieży w wieku od 7 do 16 lat, z urazem rdzenia kręgowego, przepukliną oponowo rdzeniową lub rozszczepem kręgosłupa, poruszających się na wózku inwalidzkim. Jest to kontynuacja programu aktywnej rehabilitacji dla dzieci I stopnia.
Program obozu jest specjalnie dobrany do potrzeb starszych dzieci i nastolatków. Uczestnicy mają możliwość wypróbowania swoich sił w podczas zajęć prowadzonych w formie treningów sportowych z Instruktorami Aktywnej Rehabilitacji poruszającymi się na wózku.
Wieczorami uczestnicy uczą się pewności siebie, asertywności i stawianie granic, autoprezentacji, umiejętności samodzielnego zsiadania z wózka i ubierania się, wypracowywania własnego stylu, poznawania własnych atutów, zmian w okresie dojrzewania, radzenia sobie w sytuacji publicznej.
Projekt finansowany ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych
oraz Fundacji PZU
Wybierz województwo: | |
dolnośląskie | kujawsko-pom. |
lubelskie | lubuskie |
łódzkie | małopolskie |
mazowieckie | opolskie |
podkarpackie | podlaskie |
pomorskie | śląskie |
świętokrzyskie | warmińsko-maz. |
wielkopolskie | zachodniopom. |
Projekt MOBILITY
– Twoje auto dostosowane do potrzeb
związanych z niepełnosprawnością
Z ogromną przyjemnością informujemy,
że uruchomiony już został Projekt
MOBILITY, będący efektem współpracy
Toyota Motor Poland (TMPL) oraz
Fundacji Aktywnej Rehabilitacji „FAR”,
którego celem jest zapewnienie osobom
z niepełnosprawnością ruchową
dostępu do indywidualnie
dostosowanych samochodów...
Utwórz SUBKONTO w Fundacji Aktywnej
Rehabilitacji FAR i zbieraj środki na swoją
rehabilitację. Subkonto można założyć
online: https://platformafar.pl/rejestracja
Przetwarzamy Twoje dane zgodnie z RODO Szczegółowe informacje znajdziesz tutaj |
Inspektor Ochrony Danych
Osobowych FAR
Szczegółowe informacje
Poradniki FAR – seria wydawnicza poświęcona najważniejszym problemom utrudniającym osobom poruszającym się na wózkach powrót do aktywnego życia. Zapraszamy do czytania »