środa, 2025-01-22 Dominiki, Mateusza, Wincentego

Wsparcie osób niepełnosprawnych ruchowo na rynku pracy II


alt

 

Tytuł projektu: Wsparcie osób niepełnosprawnych ruchowo na rynku pracy II

Okres realizacji: 01.01.2010 -29.02.2012

Obszar realizacji projektu: cała Polska

Lider: PFRON

Partnerzy:
Fundacja Aktywnej Rehabilitacji
Caritas Polska
Stowarzyszenie Przyjaciół Integracja
Fundacja Polskich Kawalerów Maltańskich

Grupa docelowa:
- niepracujące osoby niepełnosprawne ruchowo z orzeczonym znacznym stopniem niepełnosprawności, mające problem z wejściem lub powrotem na rynek pracy
- rodziny i inne osoby z najbliższego otoczenia osób niepełnosprawnych

Planowane Działania:
- poradnictwo zawodowe i opracowanie indywidualnych ścieżek zawodowych,
- warsztaty aktywizacji zawodowej dla osób niepełnosprawnych ruchowo,
- warsztaty dla rodzin i opiekunów osób niepełnosprawnych ruchowo,
- staże rehabilitacyjne,
- szkolenia zawodowe,
- pomoc w zatrudnieniu, podjęciu lub kontynuowaniu nauki,
- współpraca z pracodawcami,
- wzrost pewności siebie, poprawa samooceny i wiary we własne możliwości osób niepełnosprawnych,
- zdobycie większej wiedzy na temat funkcjonowania rynku pracy, nawiązanie relacji zawodowych przez osoby niepełnosprawne ruchowo,
- poprawa zdolności wchodzenia w interakcje społeczne,
- zwiększenie poziomu aktywności zawodowej kobiet niepełnosprawnych ruchowo w stosunku do ich aktywności w tym zakresie w całkowitej populacji osób niepełnosprawnych.

Oferujemy:
- indywidualne, bezpłatne wsparcie doradcy zawodowego, trenera i poszukiwacza pracy,
- materiały programowe.

Projekt jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego - Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki oraz ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Celem projektu jest aktywizacja zawodowa osób niepełnosprawnych.

REKRUTACJA

Nie masz możliwości wyjścia z własnego mieszkania? Zadzwoń!
Instruktor odwiedzi Cię w domu:
- udzieli cennych rad: gdzie można ubiegać się o dofinansowanie likwidacji barier architektonicznych, jak dobrać odpowiedni wózek, od czego zacząć aby stać się samodzielnym i aktywnym,
- zgłosi Cię do kompleksowego programu aktywizacji społecznej i zawodowej, dzięki któremu będziesz mógł wziąć udział w wielu bezpłatnych szkoleniach.

Naszym celem jest bezpośrednie dotarcie do wszystkich osób, które w wyniku URK są uzależnione od wózków inwalidzkich. Instruktorzy FAR są osobami niepełnosprawnymi poruszającymi się na wózkach inwalidzkich. Oni pokonali drogę od samodzielności do aktywności społecznej i zawodowej. Są wzorcami osobowymi i Ty też możesz nim być.

 

WARSZTATY AKTYWIZACJI ZAWODOWEJ

Czy można zacząć życie od nowa? Uwierzyć, że tragedia nie jest końcem, a początkiem drogi?

Na naszych warsztatach uczymy samodzielnego ubierania się, przesiadania na wózek, poruszania po mieście oraz korzystania ze środków komunikacji. Zajęcia sportowe pomagają uczestnikom w odzyskaniu samodzielności i wiary w siebie. Na wykładach omawiamy tematy istotne dla osób po URK, od metod zapobiegania odleżynom, poprzez problemy urologiczne, po zasady doboru i dopasowania wózka inwalidzkiego oraz zagadnienia prawne. Częsty brak możliwości powrotu do wykonywanego zawodu lub kontynuacji nauki spowodowany jest utratą części umiejętności związanych ze sprawnością fizyczną. Wynika z tego konieczność przekwalifikowania się. Podczas warsztatów weźmiesz udział w praktycznych ćwiczeniach pomagających ocenić Twoje predyspozycje i zdolności. Będą to praktyczne ćwiczenia z zakresu poszukiwania pracy, tworzenia dokumentów aplikacyjnych i autoprezentacji połączone z przekazywaniem informacji dotyczących metod poszukiwania pracy i wymagań potencjalnych pracodawców. Dowiesz się jak ma przebiegać rozmowa kwalifikacyjna, jakich dokumentów potrzebujesz. Doradca zawodowy przygotuje specjalnie dla Ciebie Twój Indywidualny Plan Działania. Dzięki Warsztatom Aktywizacji Zawodowej nabierzesz wiary i siły w swoje możliwości, staniesz się człowiekiem pragnącym zdobywać świat. Odkryjesz swoje zainteresowania, talenty, znajdziesz hobby. Pomożemy Ci wrócić na ścieżkę edukacyjną, uzupełnić wykształcenie, a wózek stanie się tylko środkiem lokomocji.

SZKOLENIA, KURSY, STAŻE

Często zdarza się, że po wypadku musisz zmienić zawód lub skorzystać z dodatkowego szkolenia. Sposobem na zwiększenie szans zawodowych jest podniesienie kwalifikacji. Pomożemy Ci odkryć Twoje mocne strony i znaleźć najlepszy sposób rozwijania Twoich zdolności. Zaproponujemy szkołę lub kursy, na których zdobędziesz dodatkowe umiejętności. Sfinansujemy wybrane przez Ciebie szkolenie, kurs, lub skierujemy Cię do instytucji, które bezpłatnie organizują takie kursy. Jeżeli spełnisz warunki pomożemy Ci znaleźć staż, który zostanie sfinansowany z realizowanego przez nas programu EFS.

DZIAŁALNOŚĆ REGIONALNA

Do zadań biur regionalnych należy pomoc w rozwiązywaniu wszystkich problemów utrudniających osobom niepełnosprawnym aktywne życie, zdobycie wykształcenia i wejście na rynek pracy. Bezpłatne porady na terenie całego kraju świadczą w nich trenerzy i poszukiwacze pracy. Powiemy Ci, jakie uprawnienia i ulgi przysługują osobom niepełnosprawnym, w jaki sposób załatwić sprawy w urzędach i z jakich form pomocy możesz skorzystać. Pomożemy w negocjacjach z pracodawcą.

Osoby zainteresowane udziałem w projekcie prosimy o kontakt z najbliższym biurem regionalnym.

 

Partnerzy:


 Wybierz województwo:
 dolnośląskiekujawsko-pom.
 lubelskielubuskie
 łódzkiemałopolskie
 mazowieckieopolskie
 podkarpackiepodlaskie
 pomorskieśląskie
 świętokrzyskiewarmińsko-maz.
 wielkopolskiezachodniopom.



 Projekt MOBILITY 

 – Twoje auto dostosowane do potrzeb
 związanych z niepełnosprawnością

 Z ogromną przyjemnością informujemy,
 że uruchomiony już został Projekt
 MOBILITY,  będący efektem współpracy
 Toyota Motor Poland (TMPL) oraz
 Fundacji Aktywnej  Rehabilitacji „FAR”, 
 którego celem jest zapewnienie osobom 
 z niepełnosprawnością  ruchową
 dostępu do indywidualnie 
 dostosowanych samochodów...

Czytaj więcej 


 Utwórz SUBKONTO w Fundacji Aktywnej
  Rehabilitacji FAR i zbieraj środki na swoją
  rehabilitację. Subkonto można założyć 
  online: https://platformafar.pl/rejestracja  

Czytaj więcej  


Przetwarzamy Twoje dane 
zgodnie z RODO   

Szczegółowe informacje 
znajdziesz tutaj
 


Inspektor Ochrony Danych
Osobowych FAR
 
Szczegółowe informacje 


Poradniki FAR – seria wydawnicza poświęcona najważniejszym problemom utrudniającym osobom poruszającym się na wózkach  powrót do aktywnego życia. Zapraszamy do czytania »


  Polska Liga Rugby na Wózkach