»»»
NIE DZIELI NAS NIC – to hasło, które za sprawą Miasta Stołecznego Warszawy, Fundacji Kultury Bez Barier oraz warszawskich instytucji i organizacji kulturalnych staje się rzeczywistością. Jeśli więc masz ochotę na rodzinną wizytę w muzeum lub teatralny wieczór ze znajomymi, to po prostu zrób to i zapomnij o swoich ograniczeniach.
Podczas Warszawskiego Tygodnia Kultury bez Barier brak kasy, czasu czy niepełnosprawność nie stanowią żadnego problemu.
Na przełomie września i października (23.09-2.10 oraz 7-9.10) rusza czwarta edycja Warszawskiego Tygodnia Kultury Bez Barier, a wraz z nim możliwość swobodnego korzystania z oferty stołecznych teatrów, kin, galerii i muzeów. Na czas festiwalu definitywnie znosimy bariery dotyczące dostępności.
Dzięki zastosowaniu audiodeskrypcji, tłumaczenia na język migowy, pętli indukcyjnych oraz odpowiednich informacji na temat dostępności wydarzeń i miejsc, dostosowujemy wybrane spektakle, projekcie kinowe i wystawy dla osób z niepełnosprawnością sensoryczną, intelektualną i ruchową. Wraz z wolontariuszami szukamy sposobu na ułatwienie seniorom i rodzicom z małymi dziećmi wizyty w instytucjach kultury, a za sprawą darmowych wydarzeń i biletów w promocyjnej cenie ograniczamy wykluczenie finansowe. Krótko mówiąc pozbywamy się mentalnych podziałów i fizycznych ograniczeń.
– We współpracy z Fundacją Kultury bez Barier dbamy o to, aby stołeczna oferta kulturalna była w coraz większym stopniu dostosowana do potrzeb osób niepełnosprawnych. W ramach podejmowanych działań kupujemy sprzęt do audiodeskrypcji i pętle indukcyjne do kas, szkolimy pracowników obsługi widza, dostosowujemy strony internetowe miejskich instytucji do potrzeb osób niepełnosprawnych. W stolicy dzieje się dużo w zakresie udostępniania kultury. Uważam, że jesteśmy wzorem dla innych miast Polski – mówi Hanna Gronkiewicz – Waltz, Prezydent m.st. Warszawy.
IV WTKBB to ponad 150 wydarzeń, które odbywają się w stołecznych instytucjach kultury oraz w wielu innych miastach Polski m.in. w Krakowie, Wrocławiu, Łodzi, Lublinie. W tegorocznym programie imprezy znajdują się m.in. „Mamma Mia” Teatru Muzycznego Roma, wystawa „Bogactwo” w Zachęcie - Narodowej Galerii Sztuki czy zwiedzanie Muzeum im. Fryderyka Chopina. Informacje na temat stopnia przystosowania poszczególnych wydarzeń dostępne są w katalogu festiwalu oraz na stronie wtkbb.pl.
Festiwal jest współorganizowany przez Fundację Kultury Bez Barier, Urząd Miasta Stołecznego Warszawy , Bemowskie Centrum Kultury i Teatr Ochoty - Ośrodek Kultury Teatralnej.
Podsumowanie poprzednich edycji:
W ciągu dotychczasowych trzech edycji (2013, 2014, 2015) odbyło się ok. 300 wydarzeń, w których udział wzięło 4000 uczestników. W 2015 roku po raz pierwszy wydarzenia bez barier odbyły się także poza Warszawą, w 14 instytucjach w 13 miastach. Nowością i sukcesem 3. edycji było zorganizowanie większej liczby wydarzeń dla osób z niepełnosprawnością intelektualną.
Dane szczegółowe:
2013 – 51 wydarzeń w 20 instytucjach w Warszawie, ponad 1000 uczestników
2014 – 90 wydarzeń, 45 instytucji, ponad 1500 uczestników
2015 – 105 wydarzeń, 1300 uczestników; po raz pierwszy wydarzenia również poza Warszawą (14 instytucji w 13 miastach),
46 wydarzeń, 200 uczestników
Kulturę wyobrażamy sobie od samego początku jako miejsce spotkań, gdzie nie ma ograniczeń, gdzie na jednym wydarzeniu, w jednej przestrzeni każdy, bez względu na ewentualne bariery znajdzie coś dla siebie. Zaczęliśmy od myślenia o osobach z niepełnosprawnościami, jednak od zawsze wiedzieliśmy, że nasze marzenia na tym się nie kończą. Z roku na rok udaje nam się zrobić coraz więcej. WTKBB jest tego najlepszym dowodem. Uczestnicy wydarzeń bez barier nie wyobrażają sobie już rzeczywistości bez tego festiwalu – tłumaczy Anna Żórawska z Fundacji Kultury Bez Barier.
dolnośląskie | kujawsko-pom. |
lubelskie | lubuskie |
łódzkie | małopolskie |
mazowieckie | opolskie |
podkarpackie | podlaskie |
pomorskie | śląskie |
świętokrzyskie | warmińsko-maz. |
wielkopolskie | zachodniopom. |
Kontakt – woj. mazowieckie
Biuro FAR
ul. Inspektowa 1, 02-711 Warszawa
tel./fax: 22 858 75 39
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Godziny otwarcia
Poniedziałek - Środa: 08.00 - 16.00
Czwartek: 10.00 - 18.00
Piątek: 08.00 - 16.00
W związku z utrzymującym się
stanem epidemii, celem zwiększenia
bezpieczeństwa prosimy o wcześ-
niejsze uzgadnianie – telefoniczne
lub mailowe – terminu wizyty
w biurze Fundacji.
p.o. Pełnomocnika FAR
Justyna Kułakowska
tel.: 512 731 187
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Harmonogram zajęć
DOAR - Technika jazdy, trening ogólnokondycyjny
Warszawski Ośrodek Sportu i Rekreacji
Tor Łyżwiarski "STEGNY"
ul. Inspektowa 1, Warszawa
Wtorek: 12.00-16.00
Zobacz wszystkie zajęcia »