KRKON
Warszawa, 25 kwietnia 2018 r.
Szanowna Pani
Elżbieta Rafalska
Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej
Szanowna Pani Minister!
Od wielu lat jesteśmy zaangażowani w działania na rzecz osób z niepełnosprawnościami i ich rodzin. Uczestniczymy w pracach przygotowujących i oceniających rozwiązania systemowe, w tym na rzecz Niezależnego Życia.
Ceniliśmy profesjonalność Krajowej Rady Konsultacyjnej ds. Osób Niepełnosprawnych, możliwość dyskusji z udziałem organizacji pozarządowych, pracodawców, samorządu i Rządu. Dotychczas udawało się pracować nad wieloma kwestiami, w tym konkretnymi problemami osób z niepełnosprawnościami. Łączenie różnych perspektyw, stanowisk, potrzeb wyróżniało dotychczas pracę Rady.
Z zaskoczeniem i ogromną przykrością przyjmujemy sposób, w jaki została wykorzystana praca Krajowej Rady Konsultacyjnej w bieżącym sporze z osobami z niepełnosprawnościami i ich rodzinami protestującymi w Sejmie.
Nie możemy się zgodzić, by działania podejmowane w dobrej wierze przez członków i członkinie Krajowej Rady Konsultacyjnej stały się narzędziem w walce politycznej
i były dodatkowo wykorzystywane jako argument podziału środowiska osób
z niepełnosprawnościami w Polsce.
Podzielamy postulaty matek protestujących w Sejmie i oficjalnie poparliśmy. Wielokrotnie wskazywaliśmy na te problemy, proponując konkretne rozwiązania.
Szanowna Pani Minister, zaangażowanie osób wspierających osoby z niepełnosprawnościami nigdy i przez nikogo nie powinno być wykorzystane dla celów politycznych.
Z poważaniem,
Monika Zima-Parjaszewska, Przewodnicząca Rady, Polskie Stowarzyszenie na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną
Agata Gawska, Członkini Rady, Fundacja Aktywizacja
Robert Jagodziński, Członek Rady, Fundacja Aktywnej Rehabilitacji
Krzysztof Kotyniewicz, Członek Rady, Polski Związek Głuchych
Grzegorz Kozłowski, Członek Rady, Polska Fundacja Osób Słabosłyszących
Piotr Pawłowski, Członek Rady, Stowarzyszenie Przyjaciół Integracji
Aleksander Waszkielewicz, Członek Rady, Fundacja Instytut Rozwoju Regionalnego
Anna Woźniak Szymańska – Członkini Rady, Prezes Zarządu Głównego Polskiego Związku Niewidomych i Prezes Zarządu Koalicja na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością
Marcin Piotrowski, Członek Rady, Fundacja „Eudajmonia”
Tomasz Janiszewski, Członek Rady, Polska Federacja Głuchych
Grażyna Gaj, Członkini Rady, Ogólnopolski Związek Zawodowy Pielęgniarek i Położonych Regionu Małopolskiego
Adam Kondzior, Członek Rady, Ogólnopolska Organizacja Osób Niepełnosprawnych Ruchowo
Stanisław Domański, Członek Rady, Sekcja Krajowej Osób Niewidomych, NSZZ Solidarność
OŚWIADCZENIE
Fundacja Aktywnej Rehabilitacji oświadcza, iż korzystając ze swojego mandatu do reprezentowania w Krajowej Radzie Konsultacyjnej do Spraw Osób Niepełnosprawnych (KRKON), środowiska osób niepełnosprawnych oraz ich rodzin i opiekunów, podczas obrad rady w dniu 24 kwietnia 2018 r., głosem swojego przedstawiciela, poparła podjęcie przez KRKON uchwały dotyczącej wprowadzenia konkretnych instrumentów wsparcia, podniesienia z dniem 1 czerwca 2018 r. renty socjalnej do wysokości równej najniższej renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy oraz renty rodzinnej oraz wprowadzenia od 1 lipca 2018 r. koordynowanej opieki osób niepełnosprawnych ze szczególnymi problemami rehabilitacyjnymi.
Zadaniem KRKON jest opiniowanie zgłaszanych przez stronę Rządową rozwiązań dotyczących szeroko rozumianej problematyki osób niepełnosprawnych oraz zgłaszanie własnych rekomendacji w tym zakresie. I tylko w takim zakresie podjęta została uchwała, a jej celem w żaden sposób nie było osłabienie głosu protestujących osób niepełnosprawnych oraz ich rodzin. Co więcej, biorąc pod uwagę nasze wieloletnie doświadczenie w prowadzeniu programów wsparcia adresowanych do środowiska osób niepełnosprawnych oraz fakt, że ich opracowanie i realizację zaangażowane są same osoby niepełnosprawne – instruktorzy AR, doskonale rozumiemy i popieramy te postulaty. Jednocześnie doceniamy inicjatywy podejmowane przez stronę publiczną na rzecz osób niepełnosprawnych i dostrzegamy konieczność rozłożenia w czasie i skoordynowanie poszczególnych działań.
W trakcie obrad członkowie KRKON zaproponowali procedowanie uchwały poświęconej wdrożeniu kompleksowego programu włączenia społecznego osób niepełnosprawnych, stanowiącego jednocześnie realizację zapisów Konwencji ONZ o Prawach Osób Niepełnosprawnych:
„Krajowa Rada Konsultacyjna, popierając prawo do samodzielnego i Niezależnego Życia wszystkich osób z niepełnosprawnościami, zwracając uwagę na szczególnie trudną sytuację wielu osób z niepełnosprawnościami i ich rodzin, uwzględniając postanowienia Konwencji ONZ o prawach osób z niepełnosprawnościami, proponuje przyjęcie rozwiązań zapewniających osobom z niepełnosprawnościami i ich rodzinom w Polsce:
1. Godne i Niezależne Życie
2. Orzecznictwo realizujące prawa człowieka, skupiające się na potrzebach i określające wsparcie
3. System świadczeń finansowych, który kompensuje koszty niepełnosprawności i wspiera aktywność
4. Efektywną, wczesną interwencję i rehabilitację
5. Szeroką ofertę usług społecznych wspierających Niezależne Życie, w tym asystenturę osobistą, przerwę wytchnieniową, mieszkalnictwo wspomagane, transport specjalistyczny
6. Aktywność zawodową i społeczną, w tym zatrudnienie wspomagane, likwidację pułapki świadczeniowej oraz możliwość łączenia pracy i świadczeń
7. Koordynację wsparcia
Następne posiedzenie KRKON poświęcone będzie wypracowaniu szczegółowego planu, wraz z określeniem horyzontów czasowych przygotowania i wprowadzania konkretnych rozwiązań będących realizacją tego programu.
Robert Jagodziński
Członek KRKON
dolnośląskie | kujawsko-pom. |
lubelskie | lubuskie |
łódzkie | małopolskie |
mazowieckie | opolskie |
podkarpackie | podlaskie |
pomorskie | śląskie |
świętokrzyskie | warmińsko-maz. |
wielkopolskie | zachodniopom. |
Kontakt – woj. łódzkie
Biuro FAR
ul. Tatrzańska 109, p. 210, 93-279 Łódź
tel.: 42 642 78 01, fax: 42 642 78 22
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Godziny otwarcia
Poniedziałek 07.00 - 18.00
Wtorek 07.00 - 17.00
Środa 07.00 - 17.00
Czwartek 07.00 - 17.00
Piątek 07.00 – 17.00
W związku z utrzymującym się
stanem epidemii, celem zwiększenia
bezpieczeństwa prosimy o wcześ-
niejsze uzgadnianie – telefoniczne
lub mailowe – terminu wizyty
w biurze Fundacji.
Pełnomocnik FAR
Monika Mazur
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
tel: 509 447 072
Harmonogram zajęć
Osoba kontaktowa: Monika Mazur
tel.: 509 447 072
Zobacz wszystkie zajęcia »
Zobacz ogłoszenia regionane »