środa, 2024-12-04 Barbary, Hieronima, Krystiana

Gdynia zamalowuje stereotypy


Gdynia jako pierwsze miasto w Polsce rozpoczyna akcję malowania murali miejskich poświęconych Konwencji o prawach osób niepełnosprawnych.

 

Pierwszy mural w marinie alt

Murale przedstawiające osoby niewidzące, głuchonieme, niepełnosprawne ruchowo oraz osoby z niepełnosprawnością intelektualną pojawią się w różnych miejscach miasta. Pierwszy powstał 15 października 2012 na pirsie przy Marinie. We wspólnym malowaniu udział wzięły m.in. osoby związane z gdyńskim środowiskiem osób niepełnosprawnych.

Gdyńska akcja muralowa jest kolejną częścią zaplanowanej na trzy miesiące kampanii informacyjnej dotyczącej Konwencji. Nad jej przebiegiem czuwa jedna z największych i najstarszych w Polsce organizacji osób niepełnosprawnych Fundacja Aktywnej Rehabilitacji.

Projekt finansowany jest ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

 

Prowokuje do myślenia i życzliwości

Sugestywne przedstawienia, oryginalna konwencja, pytania prowokujące do myślenia i życzliwości – to najważniejsze cechy graffiti, które są częścią kampanii informacyjnej związanej z ratyfikacją przez Polskę (6 września 2012 r.) Konwencji o prawach osób niepełnosprawnych. 

Zamalowywać stereotypy mogą wszyscy – i na miejscu wykonując mural w czasie akcji ale też – przede wszystkim – w codziennym życiu, w postawach wobec osób niepełnosprawnych i relacjach z nimi. Jest to szczególnie istotne dla faktycznej realizacji zaleceń Konwencji.

alt

 

Konwencja kompleksowo o niepełnosprawności

Konwencja o prawach osób niepełnosprawnych to pierwszy międzynarodowy akt prawny, który w kompleksowy sposób mówi o kwestiach niepełnosprawności. Podstawowe znaczenie Konwencji związane jest ze szczegółowym i uporządkowanym określeniem, co należy robić, aby wszystkie prawa człowieka i podstawowe wolności – które są przecież przywilejem każdego – były rzeczywiście dostępne także dla osób niepełnosprawnych.

Konwencja została zatwierdzona przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w dniu 13 grudnia 2006 roku i weszła w życie 3 maja, dwa lata później. Unia Europejska jako związek państw przystąpiła do Konwencji 23 grudnia 2010 roku. Do tej chwili Konwencję ratyfikowało 119 państw, a jej sygnatariuszami, czyli tymi, które wyraziły chęć podpisania są 153 państwa.
 


 Wybierz województwo:
 dolnośląskiekujawsko-pom.
 lubelskielubuskie
 łódzkiemałopolskie
 mazowieckieopolskie
 podkarpackiepodlaskie
 pomorskieśląskie
 świętokrzyskiewarmińsko-maz.
 wielkopolskiezachodniopom.



 Projekt MOBILITY 

 – Twoje auto dostosowane do potrzeb
 związanych z niepełnosprawnością

 Z ogromną przyjemnością informujemy,
 że uruchomiony już został Projekt
 MOBILITY,  będący efektem współpracy
 Toyota Motor Poland (TMPL) oraz
 Fundacji Aktywnej  Rehabilitacji „FAR”, 
 którego celem jest zapewnienie osobom 
 z niepełnosprawnością  ruchową
 dostępu do indywidualnie 
 dostosowanych samochodów...

Czytaj więcej 


 Utwórz SUBKONTO w Fundacji Aktywnej
  Rehabilitacji FAR i zbieraj środki na swoją
  rehabilitację. Subkonto można założyć 
  online: https://platformafar.pl/rejestracja  

Czytaj więcej  


Przetwarzamy Twoje dane 
zgodnie z RODO   

Szczegółowe informacje 
znajdziesz tutaj
 


Inspektor Ochrony Danych
Osobowych FAR
 
Szczegółowe informacje 


Poradniki FAR – seria wydawnicza poświęcona najważniejszym problemom utrudniającym osobom poruszającym się na wózkach  powrót do aktywnego życia. Zapraszamy do czytania »


  Polska Liga Rugby na Wózkach