piątek, 2024-05-17 Brunony, Sławomira, Wery

Konwencja o prawach osób niepełnosprawnych na Stadionie Narodowym w Warszawie


W związku z ratyfikowaniem Konwencji o prawach osób niepełnosprawnych,  w dniu 30. września 2012 br., na Stadionie Narodowym w Warszawie, odbyła się prezentacja różnych środowisk osób niepełnosprawnych. Prezentacja towarzyszyła finałowi 34. Maratonu Warszawskiego. Spotkaniu przyświecał trojaki cel:  pokazanie wybitnych osiągnięć osób niepełnosprawnych, ukazanie ich codziennego  życia, sposobów w jaki pokonują bariery i zmniejszają skutki niepełnosprawności oraz przedstawienie najistotniejszych treści samej Konwencji – tego, tego w jaki sposób jej zapisy mogą rzeczywiście pomóc osobom niepełnosprawnym.

Spotkanie z osobami niepełnosprawnymi było zlokalizowanie w dwóch miejscach na terenie stadionu: na zewnątrz na wejściu na stadion oraz w środku, przy płycie głównej. Przed wejściem na stadion, pomiędzy trzema altanami i telebimami, na których wyświetlane były główne hasła Konwencji, odbywały się pokazy związane z niepełnosprawnością ruchową, w których mogły uczestniczyć osoby pełnosprawne.  Siadając na wózek pełnosprawni mogli wejść w sytuację osoby na wózku i przekonać się, jakie są większe i mniejsze trudności i bariery, z którymi na co dzień stykają się wózkowicze. Prezentowano naukę techniki jazdy na wózku inwalidzkim, czy szermierki na kółkach, można było podjąć próbę skutecznej komunikacji w języku migowym.

Zamierzonym efektem takich prezentacji było przeplatanych uczestnictwem było zwiększenie wiedzy na ten temat niepełnosprawności i, co za tym idzie oferowanie skutecznej pomocy w  życiu codziennym. Efektem dodatkowym natomiast była integracja osób pełno- i niepełnosprawnych.
Na imprezie byli obecni niepełnosprawni sportowcy, medaliści i uczestnicy Igrzysk Paraolimpijskich w Londynie, którzy także promowali idee Konwencji i wyjaśniali jej najważniejsze założenia. Swoim udziałem zaszczycili uczestników m. in. tegoroczni i byli medaliści i uczestnicy Igrzysk Paraolimpijskich:

Alicja Eigner– tenis stołowy (brąz),
Małgorzata Jankowska– tenis stołowy (brąz),
Grzegorz Pluta – szermierka (złoto),
Marta Makowska – szermierka (brąz)
Dariusz Pender – szermierka (złoto),
Piotr Sawicki – łucznictwo, trzykrotny uczestnik Igrzysk Paraolimpijskich,
Arkadiusz Jabłoński – szermierka, medalista z Aten i Sydney,
Stefan Makowski – szermierka, uczestnik igrzysk w Londynie 2012, medalista z Aten.

Wszyscy obecni na stadionie mieli możliwość zapoznania się z najważniejszymi założeniami
Konwencji, przedstawionymi w skrótowej formie czterech ulotek tematycznych: Konwencja, Godność i wolność, Równość i niedyskryminowanie, Dostępność i uczestnictwo. Ponadto można było obejrzeć także rysunki o niepełnosprawności autorstwa znanego rysownika Henryka Sawki.

Wydarzenia na stadionie relacjonowały stacje telewizyjne

W czasie pokazów można było także podpisać Deklarację życzliwości – zobowiązanie do włączenia się, w miarę możliwości, w działania na rzecz osób niepełnosprawnych.

W związku z ratyfikacją Konwencji o prawach osób niepełnosprawnych Fundacja Aktywnej Rehabilitacji wydała bezpłatną publikację, finansowaną ze środków Państwowego Funduszu Osób Niepełnosprawnych. Broszura zawiera treść Konwencji ONZ o prawach osób niepełnosprawnych wraz z komentarzem mec. Jarosława Kamińskiego, radcy prawnego. Broszura dostępna jest w biurze Fundacji Aktywnej Rehabilitacji – osoby, które chciałby ją otrzymać prosimy o kontakt z biurem w Warszawie (dane teleadresowe: www.far.org.pl; zakładka kontakt).
 


 Wybierz województwo:
 dolnośląskiekujawsko-pom.
 lubelskielubuskie
 łódzkiemałopolskie
 mazowieckieopolskie
 podkarpackiepodlaskie
 pomorskieśląskie
 świętokrzyskiewarmińsko-maz.
 wielkopolskiezachodniopom.



 Projekt MOBILITY 

 – Twoje auto dostosowane do potrzeb
 związanych z niepełnosprawnością

 Z ogromną przyjemnością informujemy,
 że uruchomiony już został Projekt
 MOBILITY,  będący efektem współpracy
 Toyota Motor Poland (TMPL) oraz
 Fundacji Aktywnej  Rehabilitacji „FAR”, 
 którego celem jest zapewnienie osobom 
 z niepełnosprawnością  ruchową
 dostępu do indywidualnie 
 dostosowanych samochodów...

Czytaj więcej 


 Utwórz SUBKONTO w Fundacji Aktywnej
  Rehabilitacji FAR i zbieraj środki na swoją
  rehabilitację. Subkonto można założyć 
  online: https://platformafar.pl/rejestracja  

Czytaj więcej  


Przetwarzamy Twoje dane 
zgodnie z RODO   

Szczegółowe informacje 
znajdziesz tutaj
 


Inspektor Ochrony Danych
Osobowych FAR
 
Szczegółowe informacje 


Poradniki FAR – seria wydawnicza poświęcona najważniejszym problemom utrudniającym osobom poruszającym się na wózkach  powrót do aktywnego życia. Zapraszamy do czytania »


  Polska Liga Rugby na Wózkach