Krzysztof Kranz
Krzysztof o sobie:
Ur. 10.11.1975r w Bydgoszczy.
Wypadek w lipcu 1992 roku - skok do wody, spowodował uraz rdzenia kręgowego w odcinku C5-C6, byłem wtedy 17- letnim uczniem technikum elektrycznego. Od tego czasu, jako tetraplegik (osoba z porażeniem czterokończynowym), poruszam się na wózku inwalidzkim.
Pierwszy kontakt z Fundacją Aktywnej Rehabilitacji w 1993 roku zaowocował wyjazdem na obóz, który zmobilizował mnie do kontynuacji nauki w szkole średniej i dalszej rehabilitacji.
We wrześniu 1993 roku, po rocznej przerwie spowodowanej hospitalizacją po urazie kręgosłupa, powróciłem do nauki i w 1996 r. ukończyłem szkołę średnią zdając maturę. W tym samym roku rozpocząłem studia zaoczne w Wyższej Szkole Ekonomicznej w Poznaniu, na kierunku finanse i bankowość, początkowo zdobywając stopień licencjata, następnie magistra. Jednocześnie zacząłem swoją pierwszą pracę jako grafik komputerowy.
Od 2000 roku działam w Fundacji Aktywnej Rehabilitacji jako instruktor, prowadząc zajęcia regionalne, obozy aktywnej rehabilitacji, szkolenia personelu medycznego itp.
W 2004 roku zostałem Pełnomocnikiem Fundacji Aktywnej Rehabilitacji w regionie kujawsko- pomorskim. W latach 2008-2009 pełniłem równolegle funkcję Pełnomocnika FAR w regionie warmińsko-mazurskim.
W 2004 r. podjąłem pracę w Urzędzie Miasta Bydgoszczy. Aktualnie pracuję na stanowisku inspektora w Wydziale Zdrowia, Świadczeń i Polityki Społecznej. Do zakresu moich obowiązków należy m. in. udzielanie pomocy i informacji osobom niepełnosprawnym w zakresie przysługujących im ulg i uprawnień.
W 2005 roku, po zdaniu egzaminu na prawo jazdy, zakupiłem samochód, stając się dzięki temu osobą bardziej niezależną.
W roku 2009 udało mi się stworzyć Bydgoską Drużynę Rugby na Wózkach „Jokers”, w składzie której gram do dnia dzisiejszego.
Zobacz także: niedawny „Wywiad Tygodnia” umieszczony na stronie Urzędu Marszałkowskiego
Bezpośrednie wsparcie osób po urazach rdzenia kręgowego (URK).
Od 2000 roku działam w Fundacji Aktywnej Rehabilitacji jako instruktor I kontaktu.
Pierwszy kontakt to spotkanie Instruktora Aktywnej Rehabilitacji z osobą będącą krótko po urazie rdzenia kręgowego. Polski system opieki zdrowotnej nie zapewnia kompleksowej pomocy niepełnosprawnym w wyniku URK, więc działalność Instruktora Pierwszego Kontaktu polega na wypełnieniu „pustki” pomiędzy wsparciem medycznym a powrotem do domu. W ramach tej pracy odbywam indywidualne spotkania z osobami niepełnosprawnymi oraz ich rodzinami, udzielając porad z zakresu samodzielnego funkcjonowania, następstw urazu kręgowego oraz informacji dotyczących praw osób niepełnosprawnych, dostosowania otoczenia i możliwości pełnego powrotu do życia w społeczeństwie. Istotnym jest, by przekonać naszych podopiecznych o możliwościach pełnienia ról społecznych - podjęcia pracy i założenia rodziny. Instruktor I kontaktu stanowi „wzorzec osobowy”, który na własnym przykładzie pokazuje, jak radzić sobie w codziennym życiu ze znaczną niepełnosprawnością.
W 2004 roku zostałem Pełnomocnikiem Fundacji Aktywnej Rehabilitacji w regionie kujawsko-pomorskim. Od tego czasu koordynuję pracę kujawsko-pomorskich instruktorów oraz biura regionalnego w Bydgoszczy. W latach 2008-2009 pełniłem równolegle funkcję Pełnomocnika FAR w województwie warmińsko-mazurskim, doprowadzając do rozwoju ruchu Aktywnej Rehabilitacji w tym regionie.
Kursy personelu medycznego
Wielokrotnie prowadziłem „kursu personelu medycznego”. Są to szkolenia skierowane do lekarzy, pielęgniarek i rehabilitantów. W ich trakcie przez okres 5 dni mają oni możliwość poruszać się na wózkach i wczuć się w sytuację osoby po urazie rdzenia kręgowego, którego głównym następstwem jest niedowład i porażenie kończyn dolnych i górnych. Dostrzegają wiele ograniczeń, których wcześniej nie zauważali lub bagatelizowali. Zdobywają wiedzę z zakresu funkcjonowania osób po urazie rdzenia kręgowego, którą mogą wykorzystać w dalszej pracy ze swoimi pacjentami.
Kampania parkingowa
W latach 2004-2009 koordynowałem na terenie miasta Bydgoszczy działania w ramach Kampanii Parkingowej - programu przeciwko zajmowaniu miejsc parkingowych dla osób niepełnosprawnych przez sprawnych kierowców. Była to akcja społeczna o zasięgu ogólnopolskim, skierowana do sprawnych kierowców. Miała na celu uświadomienie skutków zajmowania przez nich tzw. „kopert” – miejsc parkingowych zarezerwowanych dla osób niepełnosprawnych.
Spływy kajakowe
Z ramienia FAR zajmowałem się organizacją spływów kajakowych, których uczestnikami były osoby niepełnosprawne poruszające się na wózkach. Z tego tytułu fundacja otrzymała wyróżnienie Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego w konkursie "Odkrywca 2010"- za propagowanie aktywnych form wypoczynku osób niepełnosprawnych.
Spotkania z młodzieżą
Brałem udział w spotkaniach z młodzieżą mających na celu uświadomienie skutków złamania kręgosłupa i urazu rdzenia kręgowego w wyniku niebezpiecznych zachowań, w tym skoków do wody (m.in. „Płytka wyobraźnia to kalectwo”). W ramach tych działań zapoznawałem uczniów z problematyką niepełnosprawności oraz instruowałem w jaki sposób prawidłowo pomagać osobom poruszającym się na wózkach (m.in. „Masz szczęście-jesteś zdrowy”).
Bariery architektoniczne
Organizowałem akcje i pokazy obrazujące społeczeństwu, jakie bariery architektoniczne napotykają na co dzień osoby niepełnosprawne ruchowo i jakie stanowią one dla nich utrudnienie. W ich trakcie instruowałem również jak, w bezpieczny sposób osoby pełnosprawne mogą pomóc osobie poruszającej się na wózku w pokonaniu ww. barier.
Puchar Polskiej Ligi Rugby na Wózkach.
Współorganizowałem rozgrywki Pucharu Polskiej Ligi Rugby na Wózkach, które odbyły się w terminie 19-21.11.2010 r. w Bydgoszczy. W jego trakcie ponad 70-ciu niepełnosprawnych sportowców z całej Polski, rywalizowało na parkietach „Łuczniczki”. Turniej pucharowy był imprezą wieńczącą i zamykającą rozgrywki Polskiej Ligi Rugby na Wózkach w sezonie 2010.
Udział w pracach komisji konkurs „Kujawsko-Pomorskie bez barier”
Wybierz województwo: | |
dolnośląskie | kujawsko-pom. |
lubelskie | lubuskie |
łódzkie | małopolskie |
mazowieckie | opolskie |
podkarpackie | podlaskie |
pomorskie | śląskie |
świętokrzyskie | warmińsko-maz. |
wielkopolskie | zachodniopom. |
Projekt MOBILITY
– Twoje auto dostosowane do potrzeb
związanych z niepełnosprawnością
Z ogromną przyjemnością informujemy,
że uruchomiony już został Projekt
MOBILITY, będący efektem współpracy
Toyota Motor Poland (TMPL) oraz
Fundacji Aktywnej Rehabilitacji „FAR”,
którego celem jest zapewnienie osobom
z niepełnosprawnością ruchową
dostępu do indywidualnie
dostosowanych samochodów...
Utwórz SUBKONTO w Fundacji Aktywnej
Rehabilitacji FAR i zbieraj środki na swoją
rehabilitację. Subkonto można założyć
online: https://platformafar.pl/rejestracja
Przetwarzamy Twoje dane zgodnie z RODO Szczegółowe informacje znajdziesz tutaj |
Inspektor Ochrony Danych
Osobowych FAR
Szczegółowe informacje
Poradniki FAR – seria wydawnicza poświęcona najważniejszym problemom utrudniającym osobom poruszającym się na wózkach powrót do aktywnego życia. Zapraszamy do czytania »