Nowe Programy FAR
1. „Kompleksowa aktywizacja społeczna dzieci w wieku 4-16 lat poruszających się na wózku inwalidzkim” to program skierowany do dzieci i młodzieży. Obejmuje spotkania informacyjne, trening techniki jazdy na wózku, stacjonarne zajęcia rehabilitacyjno-sportowe, szkolenia weekendowe przeznaczone dla rodziców i dzieci oraz obozy Aktywnej Rehabilitacji. Program jest kompleksowy, a zatem instruktorzy pracują z dziećmi i ich rodzicami w domu, w szkole, w naturalnym środowisku oraz w ośrodkach FAR i udzielają pomocy w różnych aspektach ich życia. Co ważne, uczestnicy pracują z instruktorami poruszającymi się na wózkach inwalidzkich, przez co otrzymują dobrą motywację do pracy. Instruktorzy prezentując swoje własne doświadczenia, stanowią konkretne, silnie oddziałujące wzorce osobowe.
Podczas zajęć uczestnicy podzieleni są na grupy wiekowe, mają okazję nie tylko rozwijać swoje umiejętności przez sport i ćwiczenia, ale też spotkać się z rówieśnikami. Jest też czas dla rodziców, którzy mogą się wiele dowiedzieć o swoich dzieciach i podzielić swoimi doświadczeniami z innymi rodzicami. Z naszych obserwacji wynika, że z uczestnictwa w zajęciach dużo wynoszą również nasi instruktorzy, zatem polecamy je wszystkim.
Posłuchajcie sami:
Zobaczcie także zdjęcia z ostatnich zajeć AR dla dzieci na warszawskiej Białołęce »
2. Wsparcie na rynku pracy. Trudna sytuacja na polskim rynku pracy utrzymuje się. Z danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że bezrobocie w marcu wyniosło 14,3 procent. Bez pracy w Polsce pozostaje blisko 2 miliony 300 tysięcy osób. Bardzo dużą grupę stanowią tu absolwenci i osoby po 45 roku życia. W szczególnie trudnej sytuacji są niewątpliwie osoby niepełnosprawne. Dla przypomnienia - liczne statystyki wskazują, że tylko 20% ON posiada zatrudnienie. W porównaniu np. ze Szwecją, gdzie zatrudnienie ma ok. 60% ON, Polska wypada co najmniej blado.
Z pomocą wychodzą tu nowe projekty, finansowane ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego oraz ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, które zaczęliśmy realizować.
Do projektu „Wsparcie absolwentów we wchodzeniu na rynek pracy" zapraszamy wszystkie osoby niepełnosprawne w stopniu znacznym oraz umiarkowanym ze sprzężeniem w wieku 16-30 lat. Celem projektu jest objęcie indywidualnym, kompleksowym wsparciem osób niepełnosprawnych, będących absolwentami szkół ponadgimnazjalnych, policealnych oraz uczelni wyższych. Punktem wyjściowym są spotkania z doradcą zawodowym, podczas których opracowuje się indywidualny planu działania. Na jego podstawie uczestnik obiera ścieżkę kariery zawodowej. Naszym uczestnikom proponujemy np. integracyjne wyjazdowe warsztaty aktywizacji społeczno-zawodowej. Podczas takich warsztatów odbywają się zajęcia integracyjne, socjoterapeutyczne, rozwoju osobistego i zawodowego. Warsztaty zbudowane są na czterech blokach tematycznych – bloku psychologicznym, doradczym, prawnym oraz bloku „niezależnego życia”.
Ponadto uczestnikom programu proponujemy indywidualne i grupowe szkolenia zawodowe (m.in. grafik komputerowy, pracownik biurowy, bukieciarz, kosmetyczka) kończące się certyfikatem firmy szkoleniowej, staże rehabilitacyjne (umożliwiające nabywanie umiejętności praktycznych i społecznych potrzebnych do wykonywania pracy ale bez nawiązania stosunku pracy z pracodawcą) oraz praktyki zawodowe u pracodawcy. Praktyki ułatwiają podjęcie decyzji – czy dana praca mi odpowiada, czy to jest to, czym po zakończeniu projektu chciałabym/chciałbym się zająć na stałe; pomagają też zapoznać się w bezpiecznych warunkach ze strukturą i działaniem zakładu pracy oraz umożliwiają nawiązanie kontaktów z pracodawcami.
Obok szkoleń, warsztatów i praktyk, w ramach programu świadczymy wsparcie w kontynuacji lub podjęciu nauki poprzez zakup podręczników, pomocy naukowych, opłacenie czesnego i wpisowego, kursów przygotowawczych, opłat egzaminacyjnych. Działaniem tym mogą być objęte osoby, które ukończyły określony poziom edukacji (np. liceum) i chcą kontynuować naukę na wyższym poziomie (np. na studiach); już uczą się lub studiują oraz te, które chcą podjąć studia podyplomowe, doktoranckie.
W ramach projektu „Wsparcie absolwentów we wchodzeniu na rynek pracy", w zależności od potrzeb, można również skorzystać ze pomocy psychologicznej (indywidualnej i/lub grupowej) oraz z warsztatów dla rodzin i opiekunów (tematyka warsztatów jest określana z uwzględnieniem problemów jakie wynikają m.in. z indywidualnych planów działania beneficjentów. Warsztaty dla rodzin i opiekunów polegają głównie na wsparciu psychologicznym i prawnym).
Oczywiście uczestnictwo w tym projekcie, jak we wszystkich innych programach Fundacji Aktywnej Rehabilitacji, jest bezpłatne.
Do projektu „Wsparcie osób z rzadko występującymi niepełnosprawnościami i niektórymi niepełnosprawnościami sprzężonymi w wieku 45+ na rynku pracy” zapraszamy osoby niepełnosprawne w stopniu znacznym oraz umiarkowanym ze sprzężeniem w wieku powyżej 45 lat. Punktem wyjściowym są spotkania z doradcą zawodowym, podczas których opracowuje się indywidualny planu działania. Na jego podstawie uczestnik obiera ścieżkę kariery zawodowej. Zależy nam na wsparciu uczestników programu w zakresie poradnictwa i doradztwa zawodowego. Zapraszamy np. na integracyjne wyjazdowe warsztaty aktywizacji społeczno-zawodowej, podczas których odbywają się zajęcia integracyjne, socjoterapeutyczne, rozwoju osobistego i zawodowego. Ponadto uczestnikom programu proponujemy indywidualne i grupowe szkolenia zawodowe (m.in. warsztaty informatyczne, kursy językowe) kończące się certyfikatem firmy szkoleniowej, staże rehabilitacyjne (umożliwiające nabywanie umiejętności praktycznych i społecznych do wykonywania pracy bez nawiązania stosunku pracy z pracodawcą), zajęcia z zakresu przedsiębiorczości i zakładania działalności gospodarczej oraz spółdzielczości socjalnej, a także praktyki zawodowe u pracodawcy.
W ramach projektu „Wsparcie osób z rzadko występującymi niepełnosprawnościami i niektórymi niepełnosprawnościami sprzężonymi w wieku 45+ na rynku pracy”, w zależności od potrzeb, można również skorzystać ze pomocy psychologicznej (indywidualnej i/lub grupowej) oraz z warsztatów dla rodzin i opiekunów (tematyka warsztatów jest określana z uwzględnieniem problemów jakie wynikają m.in. z indywidualnych planów działania beneficjentów. Warsztaty dla rodzin i opiekunów polegają głównie na wsparciu psychologicznym i prawnym).
Oczywiście uczestnictwo w tym projekcie, jak we wszystkich innych programach Fundacji Aktywnej Rehabilitacji, jest bezpłatne.
Aktywność zawodowa jest jednym z najlepszych sposobów na rehabilitację, wyjście z izolacji i ogólną poprawę funkcjonowania. Z doświadczeń wielu pracujących osób niepełnosprawnych wynika, że praca daje wiele radości i zadowolenia z faktu, że uzyskuje się samodzielność. Niezwykle ważna jest niezależność finansowa i możliwość realizacji swoich aspiracji. Dlatego zachęcamy do skorzystania z powyższych programów aktywizacji zawodowych. Warto dodać, że wciąż realizujemy projekt „Wsparcie osób niepełnosprawnych ruchowo na rynku pracy III”, z którego również można skorzystać.
Anna Krajkowska
Wybierz województwo: | |
dolnośląskie | kujawsko-pom. |
lubelskie | lubuskie |
łódzkie | małopolskie |
mazowieckie | opolskie |
podkarpackie | podlaskie |
pomorskie | śląskie |
świętokrzyskie | warmińsko-maz. |
wielkopolskie | zachodniopom. |
Projekt MOBILITY
– Twoje auto dostosowane do potrzeb
związanych z niepełnosprawnością
Z ogromną przyjemnością informujemy,
że uruchomiony już został Projekt
MOBILITY, będący efektem współpracy
Toyota Motor Poland (TMPL) oraz
Fundacji Aktywnej Rehabilitacji „FAR”,
którego celem jest zapewnienie osobom
z niepełnosprawnością ruchową
dostępu do indywidualnie
dostosowanych samochodów...
Utwórz SUBKONTO w Fundacji Aktywnej
Rehabilitacji FAR i zbieraj środki na swoją
rehabilitację. Subkonto można założyć
online: https://platformafar.pl/rejestracja
Przetwarzamy Twoje dane zgodnie z RODO Szczegółowe informacje znajdziesz tutaj |
Inspektor Ochrony Danych
Osobowych FAR
Szczegółowe informacje
Poradniki FAR – seria wydawnicza poświęcona najważniejszym problemom utrudniającym osobom poruszającym się na wózkach powrót do aktywnego życia. Zapraszamy do czytania »