poniedziałek, 2024-05-20 Bazylego, Bernardyna, Krystyny

Zakończenie Fundacyjnych potyczek z Erosem - czas na podsumowanie

2009-01-05

Świadomość swoich kompetencji to jedno, a pokora wobec faktu, że wielu rzeczy trzeba się jeszcze nauczyć, to druga strona postawy każdego, kto pracuje dla innego człowieka. Dlatego mogliśmy zdobyć szereg cennych informacji dotyczących nie tylko seksualności, ale również całości problematyki związanej z urazem rdzenia kręgowego i jego następstwami. W wystąpieniach prelegentów biorących udział w szkoleniu odnaleźć mogliśmy informacje odnoszące się do konieczności diagnostyki zaburzeń seksualnych, traktowania zdrowia seksualnego jako części naszej ogólnej kondycji zdrowotnej, stosowania konkretnych zabiegów rehabilitacyjnych poprawiających sprawność seksualną, czy w końcu pomysłu na stworzenie modelu rehabilitacji seksualnej, będącej częścią procesu usprawniania i aktywizowania osób po URK. Wypracowanie takiego modelu będzie możliwe tylko przy aktywnym udziale wszystkich stron, a więc samego pacjenta, personelu medycznego oraz parnterki/partnera, a także szerzej rozumianego otoczenia społecznego, w którym funkcjonuje osoba niepełnosprawna.
To, czego mogliśmy się dowiedzieć w trakcie naszych spotkań, wykraczało poza problematykę seksualności osób po URK. Usłyszeliśmy czym kieruje się neurochirurg podejmujący decyzję o operacji pacjenta po URK i czy rzeczywiście najważniejsze znaczenie ma to, by taka operacja odbyła się jak najszybciej. Prelegenci jednomyślnie potwierdzili eksperymentalny charakter metod regeneracji rdzenia kręgowego. Ich skuteczność nie została dotychczas potwierdzona w wiarygodny sposób i dalej największe znaczenie ma codzienna praca nad swoją sprawnością i samodzielnością.
Partnerska atmosfera szkolenia nie wykluczała żywiołowych sporów i polemik, podczas których doświadczyliśmy, jak trudnym wyzwaniem dla każdego jest przekazywanie obiektywnej wiedzy i uwolnienie się od własnych przekonań i przeżyć. Tylko taka postawa gwarantuje skuteczność podejmowanych przez nas działań. Różnice zdań dotyczyły różnych kwestii, m.in. treści, które powinno się przekazywać osobom po URK i wyboru odpowiedniego czasu na rozmowę o seksualności, czy granicy własnej prywatności i tego, czy dobrze jest opowiadać o samym sobie, oraz jakie to może mieć konsekwencje.
Podsumowując, warto wyrazić myśl, że poza wspieraniem uczestników programu FAR w ich dążeniu do samodzielności i życiowej aktywności, równie ważne jest edukowanie świata medycznego w zakresie problematyki związanej z różnymi aspektami funkcjonowania osób po URK, w tym również seksualności. Z pewnością naszymi sprzymierzeńcami w tym działaniu będą wszyscy prelegenci, którzy wnieśli swój wkład w ciekawy i wartościowy program szkolenia. Dziękujemy wszystkim za wspólnie spędzone chwile. Liczne deklaracje współpracy są dowodem na to, że wiele pomysłów płynących z naszych spotkań znajdzie swoją kontynuację.

R.J.


 Wybierz województwo:
 dolnośląskiekujawsko-pom.
 lubelskielubuskie
 łódzkiemałopolskie
 mazowieckieopolskie
 podkarpackiepodlaskie
 pomorskieśląskie
 świętokrzyskiewarmińsko-maz.
 wielkopolskiezachodniopom.



 Projekt MOBILITY 

 – Twoje auto dostosowane do potrzeb
 związanych z niepełnosprawnością

 Z ogromną przyjemnością informujemy,
 że uruchomiony już został Projekt
 MOBILITY,  będący efektem współpracy
 Toyota Motor Poland (TMPL) oraz
 Fundacji Aktywnej  Rehabilitacji „FAR”, 
 którego celem jest zapewnienie osobom 
 z niepełnosprawnością  ruchową
 dostępu do indywidualnie 
 dostosowanych samochodów...

Czytaj więcej 


 Utwórz SUBKONTO w Fundacji Aktywnej
  Rehabilitacji FAR i zbieraj środki na swoją
  rehabilitację. Subkonto można założyć 
  online: https://platformafar.pl/rejestracja  

Czytaj więcej  


Przetwarzamy Twoje dane 
zgodnie z RODO   

Szczegółowe informacje 
znajdziesz tutaj
 


Inspektor Ochrony Danych
Osobowych FAR
 
Szczegółowe informacje 


Poradniki FAR – seria wydawnicza poświęcona najważniejszym problemom utrudniającym osobom poruszającym się na wózkach  powrót do aktywnego życia. Zapraszamy do czytania »


  Polska Liga Rugby na Wózkach