Podsumowanie Roku Jubileuszowego
Wprowadziliśmy do Polski wózki inwalidzkie typu aktywnego i nauczyliśmy wiele tysięcy osób poruszać się na nich. Dzięki Fundacji te osoby odzyskały samodzielność i wiarę w siebie, wróciły do nauki lub pracy. Wielu z nich zaczęło pomagać innym. Fundacja walczy o prawa osób niepełnosprawnych i bierze udział w tworzeniu skierowanych do nich programów pomocowych takich jak „PARTNER” czy „Program ograniczania skutków niepełnosprawności”. Współpracujemy z władzami centralnymi i samorządowymi. Szkolimy samorządowców, personel medyczny, wolontariuszy – wszystkich, którzy chcą pomagać osobom niepełnosprawnym. Dzięki tej pracy i jej efektom „aktywna” stała się przedmiotem wykładowym na AWF i Akademiach Medycznych. Dążymy do systemowego rozwiązania wszystkich problemów osób niepełnosprawnych ruchowo poruszających się na wózkach inwalidzkich przyczyniających się do marginalizacji tej grupy. Mamy świadomość, że co roku powiększa się ona o kolejnych kilkaset osób. Promujemy sport osób niepełnosprawnych i zachęcamy uczestników naszych obozów i zajęć do aktywności sportowej. Większość sportów uprawianych przez osoby na wózkach wywodzi się z Aktywnej Rehabilitacji. Wprowadziliśmy do Polski rugby na wózkach i założyliśmy Polską Ligę Rugby na Wózkach, która działa pod naszą egidą.
Z okazji dwudziestolecia FAR, oprócz stałego programu, zaplanowanych i zrealizowanych zostało wiele imprez regionalnych i lokalnych, a także ogólnopolskich.
Największym wydarzeniem 2008 r. były z całą pewnością VIII Igrzyska Aktywnej Rehabilitacji. Organizowane przez Fundację od 1998 r. stały się obecnie największą w Polsce imprezą integracyjno – sportową dla osób poruszających się na wózkach. Igrzyskom, jak i pozostałym dużym imprezom w tym roku towarzyszyła mini – konferencja przedstawiająca osiągnięcia 20 lat Aktywnej Rehabilitacji.
Do głośnych wydarzeń należał również finałowy turniej Polskiej Ligi Rugby na Wózkach. Prestiżowe parkiety warszawskiego Torwaru przyciągnęły szerokie rzesze widzów oraz odbiły się dużym zainteresowaniem w mediach. Trzeba przy tym oddać, że mecz finałowy był niezwykle zacięty i widowiskowy, co na pewno wpłynęło na pozytywny odbiór tego wydarzenia.
Rok Jubileuszowy to również liczne wydarzenia lokalne, takie jak: targi, konferencje, sympozja, wyścigi na wózkach i turnieje sportowe.
Stały wachlarz aktywności proponowanych przez Fundację Aktywnej Rehabilitacji jest już niezwykle bogaty. Co roku jednak staramy się wprowadzić nowe zadania, które urozmaicą i wzbogacą nasz program, przyczyniając się do odpowiedzi na potrzeby osób niepełnosprawnych. W tym roku największym sukcesem okazała się działalność dwunastu punktów regionalnych, które świadczą stałe poradnictwo i pomoc osobom niepełnosprawnym, udzielają informacji, pomagają, uczą, radzą. Nie sposób przy tym pominąć największej roli tych ośrodków, czyli pierwszego kontaktu, organizacji ciągłych lokalnych zajęć treningowych, oraz licznych imprez sportowych, które odbywają się w ciągu całego roku. Do nowości w tym roku zaliczyć możemy również regionalne obozy II stopnia oraz pionierski obóz Aktywnej Rehabilitacji z elementami szermierki.
Nasza działalność została w tym roku uhonorowana kilkoma wyróżnieniami. Na ręce pani prezes Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych złożył uznanie za wyróżniającą się działalność na rzecz środowiska osób niepełnosprawnych. W dowód uznania dwudziestoletniej działalności FAR w Polsce, z rąk prezesa Targów Rehabilitacyjnych w Łodzi, w obecności znamienitych gości oraz przedstawicieli wystawców, otrzymaliśmy dyplom oraz nagrodę rzeczową. Ogromnym uznaniem było dla nas również otrzymanie wyróżnienia w konkursie Sukces Roku 2008 w ochronie zdrowia – Liderzy Medycyny w kategorii Lider Roku w ochronie zdrowia – działalność charytatywna. Do tego prestiżowego konkursu zgłosiło nas Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich.
Nie byłoby jednak programu, gdyby nie stałe wsparcie naszych sponsorów, którzy od lat łączą się z nami w działalności i wspólnie z nami realizują cel niesienia pomocy. Nie byłoby Aktywnej Rehabilitacji, gdyby nie wolontariusze i instruktorzy, nie byłoby „aktywnej” gdyby nie ludzie, którzy mimo codziennych obowiązków poświęcają czas, aby bezinteresownie dawać siebie innym.
Kończąc i podsumowując zadania Roku Jubileuszowego, pragniemy podziękować wszystkim tym, którzy przyczynili się do sukcesu, jakim jest realizacja programu Aktywnej Rehabilitacji w Polsce.
Wybierz województwo: | |
dolnośląskie | kujawsko-pom. |
lubelskie | lubuskie |
łódzkie | małopolskie |
mazowieckie | opolskie |
podkarpackie | podlaskie |
pomorskie | śląskie |
świętokrzyskie | warmińsko-maz. |
wielkopolskie | zachodniopom. |
Projekt MOBILITY
– Twoje auto dostosowane do potrzeb
związanych z niepełnosprawnością
Z ogromną przyjemnością informujemy,
że uruchomiony już został Projekt
MOBILITY, będący efektem współpracy
Toyota Motor Poland (TMPL) oraz
Fundacji Aktywnej Rehabilitacji „FAR”,
którego celem jest zapewnienie osobom
z niepełnosprawnością ruchową
dostępu do indywidualnie
dostosowanych samochodów...
Utwórz SUBKONTO w Fundacji Aktywnej
Rehabilitacji FAR i zbieraj środki na swoją
rehabilitację. Subkonto można założyć
online: https://platformafar.pl/rejestracja
Przetwarzamy Twoje dane zgodnie z RODO Szczegółowe informacje znajdziesz tutaj ![]() ![]() |
Inspektor Ochrony Danych
Osobowych FAR
Szczegółowe informacje
Poradniki FAR – seria wydawnicza poświęcona najważniejszym problemom utrudniającym osobom poruszającym się na wózkach powrót do aktywnego życia. Zapraszamy do czytania »