poniedziałek, 2024-11-25 Elżbiety, Katarzyny, Klemensa

Skorzystajcie ze swojego prawa do głosu

2007-10-08

Każdy wyborca, z ważnych powodów, może przepisać się do innego obwodu (lokalu) wyborczego. Takim powodem może być niedostosowanie lokalu, do którego jest się przypisanym. Taka sytuacja jest częsta, gdyż ordynacja wyborcza zobowiązuje gminy do przystosowania zaledwie 10% lokali wyborczych do potrzeb osób niepełnosprawnych. Aby znaleźć lokal przystosowany należy zwrócić się z zapytaniem do urzędu gminy lub miasta, albo wejść na stronę internetową Państwowej Komisji Wyborczej www.wybory2007.pkw.gov.pl, gdzie należy wejść w zakładkę „Dane statystyczne obwodów głosowania”, w której znajduje się spis lokali wyborczych dostępnych dla osób niepełnosprawnych z terenu całej Polski. Po odnalezieniu na mapie swojej gminy, ukaże się spis wszystkich obwodów do głosowania, jakie się w niej znajdują z zaznaczeniem przystosowanego lokalu.

UWAGA: możliwość przepisania się do innego obwodu wyborczego istnieje tylko do dnia 11 października. W tym celu należy złożyć stosowny wniosek w urzędzie miasta lub gminy – może on być złożony w imieniu osoby niepełnosprawnej przez upoważnionego przez siebie członka rodziny lub opiekuna, który powinien on zabrać ze sobą do urzędu pisemną deklarację zmiany obwodu i dowód osobisty osoby niepełnosprawnej.

W większości miast organizowany jest specjalny darmowy transport do lokali wyborczych dla osób niepełnosprawnych, z którego można skorzystać telefonując pod wyznaczony dyżurny numer.

W czasie głosowania wyborcom niepełnosprawnym mogą w lokalu wyborczym pomagać inne osoby. Niewidomi, niesłyszący, oraz ci, którzy nie są w stanie samodzielnie skreślić na liście swojego kandydata, mogą przyjść z osobą towarzysząca, która za nie postawi krzyżyk na karcie do głosowania. Nie należy się zatem obawiać, że z powodu niepełnosprawności czy choroby ktokolwiek nie będzie w stanie zagłosować w lokalu wyborczym. Może to zrobić za osobę niepełnosprawną, pod jej dyktando każda inna osoba, oprócz członka komisji i męża zaufania. Najważniejsze, aby osoba niepełnosprawna znalazła się w lokalu wyborczym i pobrała kartę do głosowania.

W razie jakichkolwiek pytań lub problemów osoba niepełnosprawna może szukać pomocy w swoim urzędzie gminy lub miasta, albo w działającej na jej terenie organizacji pozarządowej. Pełnomocnik Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych zwrócił się do wszystkich prezydentów miast, burmistrzów i wójtów oraz do organizacji pozarządowych z prośbą o udzielenie informacji i wsparcia każdej osobie, która o nie poprosi.


 Wybierz województwo:
 dolnośląskiekujawsko-pom.
 lubelskielubuskie
 łódzkiemałopolskie
 mazowieckieopolskie
 podkarpackiepodlaskie
 pomorskieśląskie
 świętokrzyskiewarmińsko-maz.
 wielkopolskiezachodniopom.



 Projekt MOBILITY 

 – Twoje auto dostosowane do potrzeb
 związanych z niepełnosprawnością

 Z ogromną przyjemnością informujemy,
 że uruchomiony już został Projekt
 MOBILITY,  będący efektem współpracy
 Toyota Motor Poland (TMPL) oraz
 Fundacji Aktywnej  Rehabilitacji „FAR”, 
 którego celem jest zapewnienie osobom 
 z niepełnosprawnością  ruchową
 dostępu do indywidualnie 
 dostosowanych samochodów...

Czytaj więcej 


 Utwórz SUBKONTO w Fundacji Aktywnej
  Rehabilitacji FAR i zbieraj środki na swoją
  rehabilitację. Subkonto można założyć 
  online: https://platformafar.pl/rejestracja  

Czytaj więcej  


Przetwarzamy Twoje dane 
zgodnie z RODO   

Szczegółowe informacje 
znajdziesz tutaj
 


Inspektor Ochrony Danych
Osobowych FAR
 
Szczegółowe informacje 


Poradniki FAR – seria wydawnicza poświęcona najważniejszym problemom utrudniającym osobom poruszającym się na wózkach  powrót do aktywnego życia. Zapraszamy do czytania »


  Polska Liga Rugby na Wózkach