WAS-Z, Okuninka 28.08-05.09.2014
2014-09-16
Warsztat Aktywizacji Społeczno-Zawodowej zorganizowany w ramach projektu „Wsparcie osób z rzadko występującymi niepełnosprawnościami i niektórymi niepełnosprawnościami sprzężonymi w wieku 45+ na rynku pracy II” odbył się w terminie 28.08-05.09.2014 r. w Okunince nad Jeziorem Białym (woj. lubelskie) w ośrodku Rodzinny Klub Wypoczynkowy „Niebieskie Migdały”.
W warsztacie wzięło udział 10 uczestników, 3 opiekunów, 5 osób kadry i 1 doradca zawodowy. W skład 5-osobowej kadry wchodzili: fizjoterapeuta, instruktorka fitness, animator społeczny, doradca zawodowy, dwaj pracownicy FAR.
Celem warsztatu było zapewnienie różnorodnych i wszechstronnych zajęć, które wzmocnią Beneficjentów w wymiarze fizycznym, psychicznym, społecznym i zawodowym. Grupowa forma zajęć dająca możliwość poznania innych uczestników miała być pretekstem do spojrzenia na własne ograniczenia i aktualną sytuację życiową oraz zawodową z innej perspektywy.
Każdy z modułów miał na celu wzmacnianie Beneficjentów w zakresie przełamywania onieśmielenia, wzmacniania umiejętności związanych z codziennym funkcjonowaniem, siły twórczego i pozytywnego myślenia oraz wpływu niepełnosprawności na codzienne funkcjonowanie. Uczestnicy mieli również możliwość skonsultowania dotychczasowych doświadczeń z poszukiwaniem pracy zawodowej z doradcą zawodowym podczas szkolenia.
Pierwszy dzień poświęcony był na przyjazd kadry, która miała na celu poznanie ośrodka i możliwości przeprowadzenia zaplanowanych zajęć, oznaczenie sal treningowych, zebranie kadry podczas którego zostały przedstawione założenia i cele projektu oraz plan warsztatu. Drugi dzień był poświęcony na przyjazd uczestników, powitanie i zajęcia integracyjne. Uczestnicy zostali podzieleni na dwie grupy A i B. Podział na grupy umożliwiał sprawne przeprowadzenie poszczególnych zajęć treningowych. Kolejne dni warsztatowe poświęcone były realizacji poszczególnych treningów.
Zajęcia w ramach warsztatu były przeprowadzone w ciekawy i różnorodny sposób. Doradczyni zawodowa pracowała z uczestnikami nad możliwością ponownego wejścia na rynek pracy w sytuacji niepełnosprawności. Fizjoterapeutka oraz trenerka fitness pracowały nad usprawnieniem fizycznym osób przebywających na warsztatach. Animatorka społeczna zwracała uwagę na zasoby naszych Beneficjentów w sytuacjach aktywności społecznej i zawodowej. Działania twórcze dawały możliwość stworzeniach oryginalnych ozdób, odkrycia w sobie nowych talentów i być może uzyskanie alternatywnego źródła utrzymania. Oprócz tego położenie ośrodka nad malowniczym jeziorem stwarzało okazję do spacerów. Zapaleni grzybiarze mogli urozmaicić sobie czas spacerując po lesie. Wspólny czas przy ognisku skłaniał do radosnych śpiewów.
Wielu z Beneficjentów pierwszy raz od długiego czasu opuściło na tak długi czas swoje miejsce zamieszkania. Podkreślali, że na warsztatach panowała bardzo ciepła atmosfera zarówno wśród prowadzących zajęcia, jak i uczestników. Wpływało to pozytywnie na zaangażowanie w zajęcia i przełamywanie swoich ograniczeń.