Od 1 lipca nowe karty parkingowe
1 grudnia w wyniku zmiany ustawy Prawo o ruchu drogowym stracą ważność wszystkie obecnie obowiązujące karty parkingowe dla osób niepełnosprawnych. O uzyskanie nowej będzie trudniej.
Od 1 lipca po wyrobienie nowej karty parkingowej będą mogły się zgłosić:
- osoby, które mają orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności ruchowej lub osoby z umiarkowanym stopniem, ale z niepełnosprawnością oznaczoną symbolem 04-O (choroby narządu wzroku), 05-R (upośledzenie narządu ruchu) lub 10-N (choroba neurologiczna);
- osoby niepełnosprawne, które nie ukończyły 16 roku życia, mające znacznie ograniczone możliwości samodzielnego poruszania się;
- placówki zajmujące się opieką, rehabilitacją lub edukacją osób niepełnosprawnych mających znacznie ograniczone możliwości samodzielnego poruszania się.
Karta wydawana będzie na czas określony – dla osób niepełnosprawnych na okres ważności orzeczenia o niepełnosprawności, jednak nie dłużej niż na okres 5 lat; natomiast dla placówek – okres 3 lat.
Karty parkingowe wydane na podstawie dotychczasowych przepisów (nawet te dokumenty, które wydane były bezterminowo!!!) tracą ważność 30 listopada 2014 r. Każda osoba niepełnosprawna musi się zgłosić z wnioskiem osobiście, nie może upoważnić kogoś innego. Jak wyjaśniają urzędnicy: „Intencją wydania karty jest ułatwić mobilność, więc jeśli osoba ma być mobilna to musi być w stanie pofatygować się do urzędu”. Polecamy zatem jak najwcześniej się tym zająć (ale po 1 lipca), żeby później uniknąć dużych kolejek.
Żeby wyrobić nową kartę parkingową, trzeba się zgłosić do Powiatowego Zespołu ds. Orzekania o Niepełnosprawności. Należy przynieść zdjęcia i 21 złotych (od dnia 4 stycznia 2016 r. wraz z opłatą za kartę parkingową będzie pobierana opłata ewidencyjna). Na kartę będzie się czekało do 30 dni.
Prawo do karty parkingowej będzie przysługiwało nadal osobom posiadającym ważne orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności z symbolami przyczyny niepełnosprawności 05-R, 10-N i 04-O. Te osoby będą musiały złożyć wniosek tylko o wydanie nowej karty parkingowej. Osoby, które otrzymały karty parkingowe na podstawie innych orzeczeń (stopień umiarkowany, lekki czy znaczny z innymi przyczynami) będą musiały stanąć ponownie na komisji orzeczniczej.
Po 1 grudnia kartę automatycznie dostaną tylko te osoby, które będą miały już nowe orzeczenie, wydane po 1 lipca. Pozostałe będą musiały stawić się na komisję celem orzeczenia stopnia niepełnosprawności - osobiście, bo orzecznik musi mieć możliwość stwierdzenia stopnia niepełnosprawności. Orzeczenia ZUS-u i KRUS-u od 1 grudnia mają w ogóle nie być brane pod uwagę.
Osoby niepełnosprawne posiadające omawiane karty parkingowe będą zwolnione z opłat związanych z korzystaniem z drogi publicznej lub drogi wewnętrznej umożliwiających dojazd bezpośrednio do obiektów użyteczności publicznej, ale zwolnienie to nie obejmuje m.in. prawa do bezpłatnego parkowania, korzystania z autostrad płatnych czy przejazdu przez mosty i tunele zlokalizowane na drogach publicznych.
Nowelizacja ustawy ma oczywiście zarówno swoje plusy, jak i minusy. Wymaga ponownego przejścia całej procedury, ale dzięki temu wierzymy, że łatwiej będzie o miejsca parkingowe dla osób, które ich rzeczywiście potrzebują. Do tej pory wielokrotnie się zdarzało, że na „kopertach” parkowały osoby nieuprawnione lub te, dla których nie było to niezbędne. Zajmowały one nieliczne miejsca, gdzie osoby niepełnosprawne mogłyby spokojnie wydostać się z pojazdu i np. przesiąść na wózek.
Zostanie też wprowadzony obowiązek wyznaczania adekwatnej do wielkości parkingu liczby miejsc parkingowych dla osób z niepełnosprawnością (od 1 września 2014):
1 stanowisko – jeżeli liczba wszystkich miejsc wynosi 6-15;
2 stanowiska – jeżeli liczba wszystkich miejsc wynosi 16-40;
3 stanowiska – jeżeli liczba wszystkich miejsc wynosi 41-100;
– 4% ogólnej liczby stanowisk, jeżeli liczba wszystkich miejsc wynosi więcej niż 100.
W nowelizacji ustawy przewidziano kary aż do 2 tysięcy złotych grzywny dla osób, które będą się posługiwać kartą bez uprawnień. Jeżeli zaś pojazd nieoznakowany kartą parkingową pozostawiony zostanie w miejscu przeznaczonym dla pojazdu taką kartą oznakowanego, będzie on usunięty z tego miejsca na koszt właściciela. Właściciel może zostać również ukarany na podstawie kodeksu wykroczeń karą grzywny do 3000 złotych albo naganą za wykroczenie przeciwko przepisom ustawy prawo o ruchu drogowym.
A wszystkim, którzy nieuprawnienie zajmują „koperty” na przysłowiową chwilę polecamy spot „Tylko dwie minuty”.
Wybierz województwo: | |
dolnośląskie | kujawsko-pom. |
lubelskie | lubuskie |
łódzkie | małopolskie |
mazowieckie | opolskie |
podkarpackie | podlaskie |
pomorskie | śląskie |
świętokrzyskie | warmińsko-maz. |
wielkopolskie | zachodniopom. |
Projekt MOBILITY
– Twoje auto dostosowane do potrzeb
związanych z niepełnosprawnością
Z ogromną przyjemnością informujemy,
że uruchomiony już został Projekt
MOBILITY, będący efektem współpracy
Toyota Motor Poland (TMPL) oraz
Fundacji Aktywnej Rehabilitacji „FAR”,
którego celem jest zapewnienie osobom
z niepełnosprawnością ruchową
dostępu do indywidualnie
dostosowanych samochodów...
Utwórz SUBKONTO w Fundacji Aktywnej
Rehabilitacji FAR i zbieraj środki na swoją
rehabilitację. Subkonto można założyć
online: https://platformafar.pl/rejestracja
Przetwarzamy Twoje dane zgodnie z RODO Szczegółowe informacje znajdziesz tutaj |
Inspektor Ochrony Danych
Osobowych FAR
Szczegółowe informacje
Poradniki FAR – seria wydawnicza poświęcona najważniejszym problemom utrudniającym osobom poruszającym się na wózkach powrót do aktywnego życia. Zapraszamy do czytania »