wtorek, 2024-07-23 Sławy, Sławosza, Żelisławy

Nie tylko z nieba – żar w Wiśle

2021-06-28


WAZ 12-20.06.2021

Kiedy 12 czerwca kadra przyjechała na WAZ do Wisły, nic nie wskazywało na to, że zaskoczy nas lato… Po niezwykle zimnym maju – jak to kiedyś śpiewała niezapomniana Kora z Maanamu, natarła na nas niespodziewana fala upałów. Ale choć żar lał się z nieba, to uczestnicy dzielnie dawali radę wszystkim wyzwaniom, które czekały na nich na warsztacie.

Przez pierwsze dwa dni WAZ uczestnicy aktywnie pracowali z doradcą zawodowym. Grupa opanowała wiedzę z wielu zagadnień dotyczących m.in. jak poszerzać swoje kwalifikacje i uzupełniać wykształcenie, jak znaleźć odpowiednią pracę, jak przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej, jak napisać CV, itp.

Harmonogram WAZ w Wiśle został dostosowany do potrzeb uczestników. Podzieliliśmy ich na grupy według niepełnosprawności. Grupę A stanowiły osoby na wózkach inwalidzkich, w grupie B znalazły się osoby chodzące, w tym trzy z niepełnosprawnością narządu wzroku. Podczas zajęć kadra dyscyplin, jak i kadra chodząca wykazały niezwykłą kreatywność, mając do czynienia z tak różnymi grupami treningowymi.

Oprócz niezbędnej techniki jazdy na wózku dla grupy A, dyscypliny sportowe oraz gry zespołowe zostały zaplanowane tak, aby zaangażować maksymalnie obie grupy. Ogromnym powodzeniem cieszyły się zajęcia na basenie i w siłowni, zapewne dlatego, że wszyscy byli spragnieni wysiłku fizycznego i kontaktu z wodą po okresie zamknięcia w domu i ograniczeń korzystania z tych obiektów. Na stadionie przeprowadziliśmy też trening z łucznictwa, który poprowadził Stasiu, nasz nowy kadrowicz, jednocześnie zawodnik „START-u” w tej dyscyplinie.

Mieliśmy też możliwość, dzięki uprzejmości TOYOTA KATOWCE, która pod hasłem „Zawsze w pełni mobilni”, udostępniła nam samochód hybrydowy, przystosowany dla osoby z niepełnosprawnością ruchową.

Uczestnicy spróbowali kilku technik pakowania wózka do samochodu, zaznajomili się z oprzyrządowaniem dostosowanym do osób z niepełnosprawnością ruchową oraz poznali działanie napędu hybrydowego. 

Podczas tych zajęć kadra wózkowa zaprezentowała również inne możliwości lepszej mobilności dla osób poruszających się na wózkach. Korzystając z prywatnego sprzętu kadrowiczów uczestnicy poznali przystawki elektryczne do wózków aktywnych – przystawkę montowaną do ramy wózka z przodu oraz napęd montowany z tyłu do belki. Omówiliśmy również jak starać się o dofinansowanie do tego typu urządzeń.

W ostatni dzień pobytu zorganizowaliśmy grę terenową. Miejsca, do których mieli się kierować uczestnicy były zaszyfrowane w formie zagadki wierszowanej, a po dotarciu do odgadniętego miejsca, wskazany przez wybranego wcześniej lidera uczestnik, odpowiadał na pytanie z zakresu wiedzy, którą uzyskał na zajęciach z doradztwa zawodowego.

Warsztat był intensywny i bardzo kreatywny, uczestnicy wyjechali wzbogaceni o nowe doświadczenia z zakresu doradztwa zawodowego, aktywności fizycznych i rozpoznania własnych możliwości.

Kadra i uczestnicy WAZ


Projekt finansowany ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych
 

Kontakt – woj. śląskie


Biuro FAR
ul. Jana Pawła II 4
43-190 Mikołów
tel/fax:    32 471 09 58 
tel. kom.: 508 015 916
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
 


Godziny otwarcia


Poniedziałek - Środa:   07.00 - 15.00
Czwartek:   10.00 - 18.00
Piątek:   07.00 - 15.00
 

W związku z utrzymującym się
stanem epidemii, celem zwiększenia
bezpieczeństwa prosimy o wcześ-
niejsze uzgadnianie – telefoniczne 
lub mailowe – terminu wizyty
w biurze Fundacji.
 

Pełnomocnik FAR


Rafał Kwapuliński
tel:
509 447 060
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

 Harmonogram zajęć


Zajęcia dla dorosłych i młodzieży:
Technika jazdy, trening kondycyjno siłowy,
trening ADL "samoobsługa",
gry zespołowe
Sobota:  11.00-13.00
(śr. 4 razy w miesiącu)
Górnośląskie Centrum Rehabilitacji "Repty", 42-600 Tarnowskie Góry,
ul. Śniadeckiego 1

Zobacz wszystkie zajęcia »

 

Zobacz głoszenia regionalne »